A 2012/2013-as bajnoki szezon évadzárója
Tisztelt Sportbarátok!
Először is engedjétek meg, hogy megköszönjük nektek a 2012 / 2013-as bajnoki szezonban végzett munkátokat! Mindenki - játékos, játékvezető, szurkoló és támogató - hozzátette a sikeres évadhoz a saját részét. Éppen ezért együtt lehetünk büszkék arra az értékre, amit annak idején megteremtett a város sportszerető közössége, mi pedig továbbviszünk, vagyis a Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetségre. Természetesen a szövetség csak akkor tud eredményesen dolgozni, működni, ha meg van a megfelelő tagság és a szükséges igény a szervezetre és munkájára – ez pedig hisszük, sőt tudjuk, hogy Dunaújvárosban megvan.
Szent-Györgyi Albert 1930-ban előadásában a következőket mondta:
"A sport, az nem csak testnevelés, hanem a léleknek is a legerőteljesebb és legnemesebb nevelő eszköze. A sport fogalma azonban nem tévesztendő össze a puszta testi ügyességgel, a rekordhajhászással, a nyereségvadászással és a primadonnáskodásokkal. Az utóbbiaknak nemcsak, hogy a sporthoz semmi közük, de a sportnak egyenesen ellenségei. A sport elsősorban szellemi fogalom. Egy sportcsapat a társadalomnak kicsinyített képe, a mérkőzés az életért való nemes küzdelem szimbóluma. Itt a játék alatt tanítja meg a sport az embert rövid idő alatt a legfontosabb polgári erényekre: az összetartásra, az önfeláldozásra, az egyéni érdek teljes alárendelésére, a kitartásra, a tettrekészségre, a gyors elhatározásra, az önálló megítélésre, az abszolút tisztességre és mindenekelőtt a "fair play" a nemes küzdelem szabályaira. Aki ezeket tudja, és akiből a lélek férfiasságát, az érdeklődést, az önállóságot és alkotni vágyást nem verjük ki 12 vagy 17 év örökös magolással, ijesztgetéssel és fenyegetéssel, az meg fogja állani helyét az életben. Ezért zárja be Cambridge déli egy órakor tantermeit és nyitja meg sportpályáit."
VISSZATEKINTŐ A DUNAÚJVÁROSI LABDARÚGÓ SZÖVETSÉG MUNKÁJÁRA – CÉLOK, TERVEK:
Szervezetünk legnagyobb rendezvénye a 2013 januárjában megrendezett Carissa kupa volt. A szervezés és a lebonyolítás sikerét mi sem jelzi jobban, hogy nem csak Dunaújvárosban, de országos szinten is elismerően nyilatkoztak és gratuláltak a sporteseményhez. Valóban jó volt látni, a teltházas mérkőzéseket és ez a színvonalas találkozók mellett, a rendkívül hatékony háttérmunka eredményének is betudható. A játékvezetők, a rengeteg segítőkész önkéntes és az önzetlen támogatók mindannyian hozzátették a maguk részét, a sikeres rendezvényhez. Említsük meg - mivel példa értékűnek mondható akció volt - hogy félmillió forintot gyűjtöttünk össze közösen a torna égisze alatt a helyi óvodák számára.
Áprilisban a Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetség egyik legfontosabb rendezvénye következett, a II. Akarat Ereje Kupa, ami az összefogásról és valóban (ahogy az elnevezésében is jelezve van) az akaratról szólt, hiszen mindazok, akik részesei voltak a rendezvénynek láthatták, ahogy Ádám legyőzte fájdalmát és minden erejét összeszedve besétált a csapatokkal a kezdőkörbe, hogy elindítsa a döntő mérkőzést.
A két sikeres eseményt követően fogalmazódott meg bennünk, hogy mint Dunaújváros legnagyobb sportszervezete (1498 fő a taglétszám), nagyon nagy erőket tudunk mozgósítani jó ügyek érdekében. Ezt papírra is vetettük („Társadalmi szerepvállalás" címmel), mert úgy gondoltuk felelősséggel tartozunk környezetünkért és azokért a közösségekért, akik a sport erejét felhasználva tenni és segíteni akarnak - és nem utolsósorban tudnak - bajbajutott, vagy éppen rászoruló embertársainknak. Az elképzelések megvalósításának érdekében fel kívánunk állítani egy olyan bizottságot, mely elősegíti, a jótékony (társadalmi) feladatok végrehajtását. Legyen szó akár segítségre szoruló intézményekről (Családsegítő, Iskola, Óvoda, stb.) vagy családokról, közösségekről, akik valamilyen okból kifolyólag nehéz élethelyzetbe kerültek, de akár egyetlen embertársunkért is tenni akarunk (ahogy Ádám példája is mutatja), ha a szükség úgy kívánja. A bizottság munkája az lesz, hogy a feladatokat megtalálja és a segítség nyújtás végrehajtását megfogalmazza, megtervezze és a Dunaújvárosi Labdarúgó Szövetséggel, valamint a támogatókkal karöltve végrehajtsa. Ennek a törekvésnek az egyik nagyon jól kitalált eleme, hogy a jövőben minden olyan csapat, amelyik benevez a Markó Lajos Városi Kispályás Labdarúgó Bajnokságba, a nevezési díjának 10 % -ával a bizottság munkáját (és ez által a jótékony kezdeményezéseket) fogja támogatni, hiszen a nevezési díj 10 % -a Társadalmi Felelősség Bizottsághoz kerül, akik a fent említett célokat igyekeznek megvalósítani.
Nagyszerű ötletnek bizonyult, hogy elindítottuk B, C és D csoportos csapatok részvételével az Energott Liga másodosztályát. Ez az osztály is 12 csapattal tudott rajtolni és az első osztályhoz hasonló remek mérkőzéseket produkáltak a csapatok – izgalmas véghajrával. Itt jegyezzük meg azért, hogy a mindkét osztály küzdelmeit nehezítette a sorozatnak helyt adó tornatermek állapota – konkrétan a beázások. Bízunk benne, hogy idén orvosolva lesz a probléma, és nem lesznek ilyen jelegű gondok.
Végül a sok nagyszerű találkozó közül kiemelnék egyet, a Markó Lajos Városi Kispályás Labdarúgó Bajnokság csúcsmérkőzését, azaz a Zeus osztály mindent eldöntő rangadóját a záró fordulóban megrendezésre kerülő Karmacsi Autó – Csövesek találkozót. Nagyszámú közönség buzdította a két csapatot és egy szurkoló meg is jegyezte: "Többen voltak kint, mint egy NBI-es MTK mérkőzésen." Valóban, jó volt látni, hogy közel 500 néző jött ki egy olyan meccsre, amit egy kisváros amatőr bajnokságában rendeztek! Ezt látva egyik szemünk sírt, a másik nevetett. A sok néző miatt nyilván örültünk, hiszen ez mindenképpen azt jelzi, hogy komoly igény van a jó focira és bajnokságaink kitermelik a nagyszerű találkozókat, azonban az infrastruktúra miatt már bőven volt okunk keseregni. Kimondható: méltatlan körülmények várják az érdeklődőket! Ezért tervezzük, hogy bejárásra invitáljuk a helyi sportszerető politikai erőket, sportbizottsági és sportvezetőket, hogy közösen vizsgáljuk meg, milyen lehetőség van a Lorántffy Sporttelep átalakítására, hogy jobb és komfortosabb körülmények fogadják a sportolni vágyó amatőr labdarúgókat, valamint a mérkőzésekre kilátogató nézőket.
Ezek a megvalósításra váró tervek vannak jelenleg a labdarúgó szövetség asztalán. Természetesen megvalósításuk csak közös erőfeszítések eredménye lehet. Nyilván a mindannyiunk által érezhető folyamatos fejlődés eddig is annak a partnerségnek volt köszönhető, ami a DLSZ egész tagságát és szövetség szimpatizánsait, támogatóit jellemezte. Éppen ezért nagyon bízunk abban, hogy ez a kohézió a jövőben is legalább olyan erős lesz, mint volt az elmúlt években.
ÚJÍTÁSOK A 2014. ÉVBEN:
- Társadalmi Felelősség Bizottság felállítása
- Google fiók minden csapatvezetőnek
- Lorántffy Sporttelep bejárása, felkészítése a megújuláshoz
- MLSZ –el való együttműködés
- Szoros kapcsolat kiépítése a Dunaújváros PASE vezetőségével
DUNAÚJVÁROSI LABDARÚGÓ SZÖVETSÉG
Dunaújváros, 2013, július 05.